UK
USA
AUS

Menu item 1
Menu item 1
Menu item 1
Menu item 1
Menu item 1
Menu item 1
Menu item 1
Menu item 1
EN
UK
USA
AUS
EN
Menu item 1
Menu item 2
Menu item 3
Menu item 4
Menu item 1
Menu item 2
Menu item 3
Menu item 4
29 March 2022
Novo doba energije - SET 2022
TeleGroup na "Energetskom samitu Trebinje 2022" – sinergija znanja i tehnologije za budućnost energetskog sektora
Završen je "Energetski samit Trebinje 2022," koji je u periodu od 16. do 18. marta okupio predstavnike najznačajnijih kompanija iz energetskog sektora regije, kao i resorne ministre iz regije.
Tokom tri dana samita, teme su se kretale od energetske krize i transformacije energetskog sektora, glavnih trendova u energetici, razvoja infrastrukture za elektromobilnost, do sigurnosti snabdijevanja i tržišta naftnih derivata.
Misija TeleGroup Sistema, kao tehnološke kompanije, jeste da aktivno doprinosi energetskom sektoru u transformaciji procesa i podiže ih na viši nivo primjenom savremenih tehnoloških alata. Zbog toga nismo propustili priliku podijeliti svoje znanje s drugim kompanijama i partnerima.
U ime TeleGroup-a, na samitu su prisustvovali zamjenik generalnog direktora i direktor prodaje TeleGroup-a Banja Luka, Georgije Mihajlović, izvršni direktor infrastrukture Mladen Vuksan, tim lider za sistem integraciju Nemanja Mijatović, account menadžer Jovan Kladarić i projektant sistema energetike Velibor Vasić.
Na panelu, koji je moderirao Goran Radosavljević, direktor beogradskog Instituta FEFA, govorio je i Georgije Mihajlović zajedno s Bojanom Omerovićem, Stefanom Krnetom i Srđanom Ožegovićem. Istakli su da transformacija energetskog sektora neće biti uspješna bez sinergije znanja, obrazovanja, stručnog kadra i donosioca odluka.
Rokovi za sprovođenje procesa dekarbonizacije su vrlo blizu i bit će izazov ispuniti ih. Pitanje je kako implementirati sva rješenja bez probijanja rokova. Moj savjet je koristiti znanje i tehnologiju kako bi se prevazišli izazovi - rekao je Mihajlović.
Prema njegovim riječima, decentralizacija proizvodnje električne energije, kroz postavljanje solarnih panela i izgradnju vjetroelektrana, otežava predviđanje koliko će električne energije biti proizvedeno.
Potrebna su nam adekvatna softverska rješenja, mašinsko učenje i umjetna inteligencija kako bismo imali alate za predviđanje. Distribuirana elektroenergetska arhitektura zahtijeva distribuiranu IT arhitekturu za nadzor. Blockchain tehnologija se također nameće kao zanimljivo rješenje. Naučna zajednica i fakulteti moraju biti uključeni u proces transformacije, a obrazovni programi trebaju podržati razvoj stručnjaka - dodao je Mihajlović.
Mihajlović je naglasio da implementacija projekata digitalizacije u energetskom sektoru nije moguća bez specifičnih znanja stručnjaka u elektroprivredi. - TeleGroup nudi znanja i alate za realizaciju projekata, ali bez znanja ljudi koji implementiraju ta rješenja, proces nije moguć.
Ovogodišnji SET postavio je visoke standarde za buduće događaje, uz više od 700 učesnika iz 10 zemalja, 80 stručnih i naučnih radova, te pozitivne utiske. Grad Trebinje pokazao je da može uspješno organizirati ovakve događaje.
Pokrovitelji trodnevnog samita su Vlada Republike Srpske, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara i Elektroprivreda Crne Gore.

Najnovije vijesti
TeleGroup at Mobile World Congress 2025: The future of 5G, AI, and cybersecurity at your fingertips
05/03/25